Türkmen Gündemi: 10-17 Şubat 2020

Siyaset
Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, Irak’ta yeni kurulacak hükümete ve Türkmenlere bakanlık verilmesi taleplerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Salihi, Irak Cumhurbaşkanı tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen Tevfik Allavi ile ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu açıklamalarda bulundu: “Irak’taki istikrarsızlığın önüne geçmek herkesin sorumluluğudur. Allavi’nin hükümet kurmasını engellemek, Irak’ı sonu bilinmeyen bir çıkmaza sürükleyecektir. Allavi’nin, ‘Bütün etnik gruplar temsil edilecektir’ sözünün en yakın zamanda gerçekleşmesini diliyoruz.”

Erşat Salihi, söz konusu açıklamasının yanı sıra, Irak Parlamentosu’nda bulunan Türkmen milletvekilleri ile birlikte Allavi ile yaptıkları görüşmede Allavi’nin kendilerine Türkmenlere bakanlık verileceğine dair söz verdiğini bildirdi. Salihi öte yandan 15 Şubat’ta Kerkük’teki K1 Askeri Üssü’ne yönelik yapılan roket saldırısına değinerek Kerkük’ün bölgedeki mevcut çekişmelerin içine çekilmek istendiğini vurguladı. 

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, Türkiye’nin Irak’ta faaliyete geçmesi planlanan başkonsoloslukları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Fatih Yıldız konuyla ilgili "Musul ve Basra başkonsoloslarımız sahada. Buralardaki temsilciliklerimiz için yerler tespit edildi ve ilkbaharda faaliyete geçilecek” ifadelerini kullandı. Yıldız ayrıca, Musul ve Basra başkonsoloslukların açılışının ardından hedeflerinin Necef’teki başkonsolosluğun açılması olduğunu, diğer yandan Kerkük için ise Irak makamlarından onay beklenildiğini aktardı.

Güvenlik

Kerkük’te bulunan ve Amerikan askerlerinin de konuşlu bulunduğu K1 Askeri Üssü’ne yönelik roket saldırısı düzenlendi. Katyuşa roketleri ile düzenlenen saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığı bildirilirken saldırının ardından bölgede düzenlenen operasyonda bir adet fırlatma platformu ile henüz ateşlenmemiş roketlerin güvenlik güçleri tarafından ele geçirildiği bildirildi. Kerkük’teki K1 Askeri Üssü’ne 27 Aralık 2019’da yine katyuşa roketleri ile bir saldırı düzenlenmiş, bir Amerikalı sözleşmeli sivil personel hayatını kaybederken bu saldırı aynı zamanda Irak’taki ABD-İran gerginliğinin tırmanmasında önemli bir rol oynamıştı.

Terör örgütü IŞİD militanları, Diyala’nın güneyinde bulunan Buhriz bölgesinde Irak polisine ve sivillere yönelik saldırı düzenledi. Güvenlik güçlerine yönelik güvenlik kontrol noktasına düzenlenen saldırıda 2 Irak polisi hayatını kaybederken, öte yandan yine aynı bölgede düzenlenen diğer saldırıda iki sivil yaşamını yitirdi.

Diyala’ya bağlı Jalawla bölgesinde gerçekleşen diğer IŞİD saldırısında ise 1 Irak askeri hayatını kaybederken 4 askerin de yaralandığı bildirildi.

Diyala’da artan IŞİD saldırılarına yönelik Hemrin Dağlarında Irak Ordusu ve koalisyon güçleri tarafından operasyon düzenledi. Koalisyon kuvvetlerinin hava desteği sağladığı operasyonda 10 IŞİD militanının öldürüldüğü bildirilirken, örgüte ait çok sayıda sığınağın imha edildiği belirtildi.