Türkmen Gündemi: 11-20 Ocak 2020

Siyaset
Türkmenler, Kerkük Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan atamaların Türkmenlerin aleyhine eşitsizlikler içermesi gerekçesiyle Kerkük’te protesto gösterisi düzenledi. Kerkük Eğitim Müdürlüğü önünde düzenlenen protestolarda Kerkük Eğitim Dairesi Müdürü Abdulali Hüseyin Nime istifaya çağrıldı. Atılan sloganlarda ve kamuoyuna yapılan açıklamalarda Kerkük Eğitim Dairesi tarafından gerçekleştirilen atamalarda diğer azınlıklara kıyasla Türkmenlere çok az yer verildiği belirtildi.  

Irak Parlamentosu Başkan Yardımcısı Beşir Haddad, Kerkük’teki atamalara ilişkin soruşturma yapabilmek için Eğitim Bakanı ve Kerkük Eğitim Dairesi Müdürü ile bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti. Haddad, atamalarla ilgili şikayetlerin çözümü için konunun parlamentoda tartışılacağını bildirdi.

Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi de konuya ilişkin sosyal medya hesabından bir açıklamada bulundu. Salihi açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Türkmenlere yaptığınız haksızlık Türkmenlerin sabrını taşırdı. Kerkük atamalarında yapılan yolsuzluğa izin verilmemesi konusunda Bağdat’ı uyarmıştık. Yapmış olduğumuz bugünkü gösteriler haklarımızın gasp edilmesine asla müsaade etmeyeceğimizin bir göstergesidir.”

Türkmen siyasiler gerek basına yaptıkları açıklamalarda gerekse de Iraklı yetkililerle yaptıkları görüşmelerde Kerkük’teki atamaların diğer etnik gruplar arasında yüzde 32 esasına göre yapılması gerektiğini vurgulamışlardır. Fakat Türkmenler hem öğretmenlik atamalarında hem de kamudaki diğer memur atamalarında Kerkük’teki Arap ve Kürtlerin Türkmenlerden önce tutulduğu ifade etmiştir.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Kerkük İl Başkanı Yardımcısı Kahtan Mendavi, Kerkük Eğitim Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiği atamalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Mendavi açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bilindiği üzere Kerkük’ün kendine has özelliği var o da kardeşçe 3 ayrı oluşumun birlikte yaşaması. Türkmenlerin çoğunluk olmalarına rağmen biz her zaman eşit bir şekilde memleketin yönetiminden yanayız. Irak Türkmen Cephesi olarak 16 senedir her zaman dile getirdiğimiz bir konu var o da atamaların ve görevlerin eşit bir şekilde kimsenin hakkını çiğnememe kaydıyla dağılımının yapılması. Ama ne yazık ki şehrimiz doğru bir şekilde yönetilmedi. Son günlerde Kerkük Eğitim Müdürlüğünde atamalar konusu dile getirildi ve 2841 puan ataması tahsis edildi.  Amaç, şehirde bulunan atama eksikliklerinin karşılanması. Daha sonra atamalar ile ilgili birtakım görüşmeler yapıldı, milletvekillerimiz Erşat Bey ve Hatice Hanım Eğitim Bakanı ve parlamento içerisindeki eğitim komisyonu ile birtakım görüşmeler gerçekleştirdi. Kerkük’ün hassasiyeti ve durumu onlara anlatıldı. Bilindiği üzere Irak’ın güneyi tek etnik oluşumdan oluştuğu için bu tür sıkıntılar yaşanmaz çünkü tek etnik kimlik ağırlığı var. Fakat Kerkük’ün durumu farklı ve herkesin genci işsiz, atamaları bekliyor. Adil bir şekilde dağılım yapılarak hiçbir etnik kimliğin hakkının çiğnenmemesini söyledik, bu hususta da eğitim müdürlüğü ile birtakım görüşmeler yaptık. İlk günlerde kendisinden ‘tamam’ sözünü aldık ve eşit bir şekilde dağılım yapılacağını söyledi ve söz verdi, bunun da kanıtı atama başvuru formuna etnik seçeneği eklenmesiydi. Böylelikle kimin Türkmen, Kürt ve Arap olduğu belirlendi. Ama ne yazık ki bu eşitlik hayata geçmedi, sebebi ise siyasi bir tarafın ve Arap etnik oluşumunun ağır basması.”

Bedir Örgütü Kuzey Şubesi Sorumlusu Muhammed Mehdi Bayatlı, Irak İskan Kalkınma ve Belediyeler Bakanı Bengin Rekani ile bir görüşme gerçekleştirdi. Rekani ile Kerkük halkını ilgilendiren meseleleri ele aldıklarını belirten Beyatlı, özellikle Kerkük’teki mevcut projeler ile Bağdat-Kerkük yolunun bir an önce imar edilmesi gerektiğinin üzerinde durduklarını ifade etti.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamentosu’nda gerçekleştirilen oturumda Türkmenlerin resmi günleri yasa tasarısı yapılan oylama ile kabul edildi. Tasarı 73 milletvekilinin oyu ile kabul edilirken IKBY Parlamento Başkanı, Türkmenlerin özel günlerine ilişkin yasa tasarısının kabul edilmesinden dolayı Türkmenleri kutladı.

Kabul edilen yasa tasarısı ile birlikte Erbil ve Kifri’de Türkmen okullarının açılış yıldönümü olan 17 Kasım, Türkmenlerin Kültür Günü olarak belirlenmiştir. 25 Şubat ise Türkmen Basın Günü olarak ilan edilmiştir.

Güvenlik
Irak’ın Selahattin vilayetine bağlı mahkemelerce Terörle Mücadele Kanunu’nun 4. maddesine göre hakkında tutuklama kararı bulunan bir terör örgütü IŞİD mensubu Kerkük’e bağlı Feylak semtinde yakalandı.

Terör örgütü IŞİD'in 'müftülerinden' Şifa el-Nima’nın Musul'da bir sığınakta yakalandığı bildirildi. Yapılan açıklamada el-Nima’nın, 2014'te Musul'daki Yunus Peygamberin türbesinin bombalanması ile birçok bilim & din adamının idam fetvasını veren örgütün önemli isimlerinden biri olduğu ifade edildi.

Kerkük’e bağlı Dakuk ilçesinde gerçekleştirilen terör örgütü IŞİD saldırısında Irak ordusundan bir asker hayatını kaybederken iki asker de yaralandı. Kerkük Polis Müdürü Ali Kemal yaptığı açıklamada saldırının güvenlik kontrol noktasına silahlı saldırılar şeklinde IŞİD militanlarınca gerçekleştirildiği, saldırı sonrasında civar köylerde operasyon başlatıldığını belirtti.

Sosyal Hayat
Türk Kızılay, 2020 yılının ilk yardım faaliyetleri çerçevesinde Hoca Ahmet Yesevi Derneği (HAYDER) ile koordineli şekilde Irak’taki Telaferli 500 aileye gıda kolileri dağıttı. Türk Kızılay Irak Delegasyon Başkanı Tahir Kahveci, yardım kolilerinin ailelerin bir aylık gıda ihtiyacını karşılayacak şekilde hazırlandığını belirtti. Irak Türkmen Cephesi Kerkük İl Başkanı Hişam Bayraktar da yardımlarından ötürü Türk Kızılay’a teşekkür etti. En zor ve kötü günlerinde Irak’ın yanında bir tek Türkiye Cumhuriyeti’nin olduğunu dile getiren Bayraktar, Irak’ta yıllardır din, dil ve mezhep ayrımı gözetmeksizin tüm ihtiyaç sahiplerine el uzatan Türk Kızılay’ın tüm ülkede yardımın simgesi haline geldiğini kaydetti.