Türkmen Gündemi: 17-23 Şubat 2020

Siyaset
Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi Irak’taki gelişmelere yönelik açıklamalarda bulundu. Salihi yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Irak, ciddi bir tehlike ile karşı karşıya kaldı. Bunun sonucunda Irak ya hükümetin oluşumundan sonra iyileşecek ya da büyük gösteriler devam edecek. Aksi takdirde parçalanmış yeni bir Irak doğacak.”

Erşat Salihi ayrıca sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı diğer bir açıklamada ise Türk dünyasından Irak Türkmenlerine destek çağrısı yaptı. Salihi “Nasıl ki Türk dünyasının bir parçası olarak nerede olursa olsun bizlerinde zulüm altındaki Türklüğe destek olmamız gerekiyorsa, biz de aynı yardım ve dayanışmaya muhtacız” ifadelerini kullandı.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamentosu, terör örgütü IŞİD’in Kerkük’e bağlı Dibis’te gerçekleştirdiği ve 4 sivilin hayatını kaybettiği saldırıyı kınayan bir açıklama yayınladı. Açıklamada, bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanamadığı belirtilirken, mevcut güvenlik tehditlerine karşı mücadele edebilmek için peşmerge kuvvetlerinin tekrar tartışmalı bölgelere dönmesi gerektiği vurgulandı.

Güvenlik
Kerkük’e bağlı Dibis bölgesinde gerçekleştirilen silahlı saldırıda 4 sivil hayatını kaybederken, 3 sivil yaralandı. Yerel kaynaklardan edinilen bazı bilgiler saldırıların PKK’lı teröristler tarafından gerçekleştirildiğini bildirirken, özellikle Irak merkezli haber siteleri saldırının IŞİD militanları tarafından gerçekleştirildiğini vurgulamaktadır.

Diyala’nın kuzeydoğusunda bulunan Ebu Seida bölgesinde düzenlenen IŞİD saldırısında bir Irak polisi hayatını kaybetti. Saldırının Irak polisinin bulunduğu güvenlik kontrol noktasına yönelik gerçekleştirildiği bildirildi.

Diyala’nın Bakuba bölgesinde IŞİD militanları ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada IŞİD’in iki suikast bombacısı öldürüldü. Öte yandan yine Bakuba bölgesinde, Bağdat ve güney vilayetlerdeki protestolara destek amacıyla toplanan kalabalık hükümet karşıtı gösterilere destek vererek Haşdi Şaabi’nin aleyhinde sloganlar attı.

Irak Güvenlik Medya Ağı, Terör örgütü IŞİD’in Kerkük’teki saldırısında Haşdi Şaabi’nin 4. Alayı’na bağlı dört askerin yaralandığını duyurdu. Kerkük’ün Havice ilçesine bağlı Reşat Nahiyesi’nin Asriye Köyü’nde meydana gelen saldırı sonrası bölgedeki arama faaliyetlerinin arttırıldığı bildirildi.

Ekonomi
Kerkük Arap Cephesi Başkan Yardımcısı Nazım eş-Şimmeri, yaptığı açıklamada Kerkük’te bulunan petrol kuyularının tehlikede olduğunu belirtti. Kürt siyasi partiler ve onlara bağlı çevrelerin Kerkük petrolü üzerinden kaçakçılık yaptığını belirten Şimmeri, merkezi hükümetten söz konusu kaçakçılığı engellemesini talep etti. Irak Parlamentosu Petrol ve Enerji Komisyonu üyesi Galip Muhammed ise IKBY’nin gerçekleştirdiği petrol ihracatında kaçakçılık yapıldığını ifade etti. Bahsi geçen kaçakçılığın arkasında KDP’nin olduğunu vurgulayan Muhammed, IKBY’nin günlük 600 bin varil petrol ürettiğini fakat bunun yalnızca Kerkük-Ceyhan hattı üzerinden ihraç edilen 460 bin varilinin kayıt altında olduğunu bildirdi.