Türkmen Gündemi: 2-10 Mart 2020

Siyaset
Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, Kerkük’te bulunan devlet dairelerindeki Türkmen memurlarla bir görüşme gerçekleştirdi. Türkmen Sivil Toplum Örgütleri binasında düzenlenen toplantıda Türkmen memurların yaşadıkları sorunların masaya yatırıldığı bildirildi.

Irak Türkmen İslam Birliği Partisi Genel Sekreteri Casim Muhammed Cafer Bayatlı, Koronavirüs salgını sebebiyle daha önce başbakanlıktan istifa eden Adil Abdulmehdi’nin görevine devam edeceğini söyledi. Bayatlı, siyasi partiler arasındaki görüşmelerin aksaması ve Koronavirüs ile mücadelenin siyasetçiler ve halk için öncelikli konulardan biri olduğu için Abdulmehdi’nin daha uzun bir süre için görevde kalacağını bildirdi. Muhammed Tevik Allavi kabinesinin güven oyu almadığı için Fetih Koalisyonu liderleri arasında anlaşmazlıkların yaşandığını söyleyen Bayatlı, hükümeti kurmak adına yeni bir adayın belirlenmesi için yapılan görüşmelerin ciddiyetinin olmadığını belirtti. Bayatlı, siyasi partilerin, Koronavirüs salgınına karşı mücadelenin sona ermesine kadar Adil Abdulmehdi’nin görevde kalmasını istediklerini bildirdi.

ITC Bağdat İl Başkanı Niyazi Mimaroğlu, ITC Selahattin İl Başkanı Heytem Haşim Muhtaroğlu ile birlikte Selahattin Valisi Ammar el-Cuburi’yi ziyaret etti. Ziyaret esnasında gerçekleştirilen görüşmede özellikle Tuzhurmatu bölgesinde yaşanan gelişmeler ve bölgede ihtiyaç duyulan kamu hizmetleri değerlendirildi. Terör örgütü IŞİD’in getirdiği yıkımdan en faza etkilenen Türkmen bölgelerin başında gelen Tuzhurmatu’nun halen alt ve üstyapı noktasında çok sayıda eksiği bulunmaktadır. Türkmen siyasiler, bölgeye yaptığı ziyaretler esnasında siyasi muhataplarına konuyu dile getirmektedirler.

Güvenlik
IŞİD Karşıtı Uluslararası Koalisyon, Irak’ın kuzeyindeki Mahmur Dağlarının bulunduğu bölgede Irak güvenlik güçleri ile birlikte IŞİD’e yönelik düzenlenen operasyonda iki Amerikan askerinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Kasım Süleymani ve Ebu Mehdi el-Mühendis’in öldürülmesinin ardından Irak Parlamentosu’nun almış olduğu yabancı kuvvetlerin Irak’tan çıkarılmasına dair karar özellikle IŞİD bağlamında önemli tartışma konularından biri olmuştur. Askerlerinin Irak’tan çekilmesinin ülkede halen sona ermeyen IŞİD varlığını güçlendireceğini öne süren ABD, bu söylemi Irak’taki askeri varlığının temel nedenlerinden biri olarak açıklamaktadır. Nitekim IŞİD militanlarının özellikle Irak’ın kuzeyindeki bölgelerde gerek Irak güvenlik güçlerine gerekse de sivillere yönelik saldırıları, ABD’nin bu söylemini güçlendiren gelişmeler olmaktadır. Son olarak ABD askerlerinin Irak’taki IŞİD operasyonunda ölümünün bu söylemi daha da güçlendireceğini ve uluslararası kamuoyunda bir tartışma unsuru haline getireceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Irak Güvenlik Medya Ağı, Kerkük’te düzenlenen operasyonda 6 IŞİD militanının yakalandığını açıkladı. Yakalanan teröristlerin, Kerkük’teki Riyad ve Abbasi bölgelerinde sivillere karşı düzenlen terör saldırılarının sorumluları olduğu bildirildi

Irak güvenlik güçlerinin Haşdi Şaabi ile birlikte Irak’ın kuzeyinde IŞİD karşıtı operasyonları devam etmesine rağmen, IŞİD militanları Kerkük ve Diyala’da gerçekleştirdikleri saldırılar ile güvenlik güçlerine çok sayıda kayıp verdirmektedirler. Bu kapsamda 9 Mart’ta Diyala’nın Hanekin ilçesine yakın Saadun Köyündeki IŞİD saldırısında Haşdi Şaabi’nin komutanlarından biri hayatını kaybederken 3 Haşdi Şaabi mensubunun da yaralandığı bildirildi. Diğer yandan Diyala’ya bağlı Jalavla bölgesinde bulunan kontrol noktasına yapılan IŞİD saldırısında Irak ordusundan bir askerin hayatını kaybettiği duyuruldu.

Sosyal Hayat & Sağlık
Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, Kerkük’teki son Koronavirüs vakalarına dair açıklamalarda bulundu. Aynı zaman Irak Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı olan Erşat Salihi, Kerkük’teki sağlık hizmeti veren kuruluşlara gerçekleştirdiği ziyaret esnasında yaptığı açıklamada Kerkük’te toplam Koronavirüs vakasının 7 iken bu sayının doktorların çabası neticesinde 3’e düştüğünü vurguladı. Salihi öte yandan Irak Sağlık Bakanlığı’nın gerekli önlemleri almadığını ve almamaya devam ettiğini ifade etti.