Türkmen Gündemi: 23 Şubat-1 Mart 2020

Siyaset
Irak'ta Cumhurbaşkanı tarafından yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Tevfik Allavi görevden çekildiğini açıkladı. Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi konuya ilişkin açıklama yaparak, hükümetin kurulamamasının Irak’a yönelik hangi tehditleri beraberinde getirebileceği hususunda açıklamalarda bulundu. Salihi açıklamasında “Hükümetin kurulamaması Irak’ı çıkmaz bir tünele sokar ve halk arasında mezhepsel çatışmaya yol açabilir. Suriye’deki savaşı örnek almamız gerekir ancak Irak’taki siyasetçiler bunu görmezden geliyorlar” ifadelerini kullandı. Salihi ayrıca Allavi’nin görevden çekildiğini de yaptığı açıklama ile duyurarak, Allavi’nin siyasi ve etnik kesimlerin baskıları neticesinde görevden çekildiğini belirtti.

Türkmen siyasiler, Allavi'nin görevlendirilmesinin ardından kendisi ile görüşüp Türkmen bir bakanın kabinede bulunması noktasında anlaştıklarını açıklamışlardı. Hatta Türkmenlerden kimin bakanlık alacağı üzerinde bir isim de kamuoyunda konuşulmaya başlanmıştı. Dolayısıyla Allavi’nin, beklenilen bu yeni sürecin başında Türkmenlerin desteğini almış bir isim olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Öte yandan hafta içerisinde Irak’ta kurulması beklenilen yeni hükümette bakan olarak görev yapacakların listesi sosyal medyaya sızdırılmış, listede Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı olarak Irak’ın Prag Büyükelçisi Sundus Ömer Ali’nin (Türkmen) isminin bulunduğu görülmüştür. Fakat özellikle Türkmen siyasilerin adaylığa itirazları neticesinde, yeni Türkmen bakan adayı olarak Ömer Ali yerine Irak Türkmen Cephesi eski Diyala Milletvekili Hasan Özmen aday olarak listeye eklenmiştir.

Güvenlik
Irak güvenlik güçleri ve Haşdi Şaabi’nin Musul, Selahattin ve Anbar’da terör örgütü IŞİD’e karşı geniş kapsamlı operasyon başlatıldığı açıklandı. ‘Ali el-Hadi Operasyonu’ ismi verilen operasyona Irak ordusundan ve Haşdi Şaabi’nin 15, 25 ve 44. tugaylarından birliklerin katıldığı belirtildi.

Kerkük’ün Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan bir binaya, terör örgütü PKK ele başı Abdullah Öcalan’ın fotoğrafının asıldığı görüldü. 2017 yılında Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) aldığı bağımsızlık referandumu kararı sonrası Kerkük sokaklarında görülen PKK militanlarının, IKBY’nin Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerden çekilmesi ile beraber sivil bir şekilde Kerkük’te bulunduğu özellikle Türkmen siyasiler tarafından sıklıkla dile getirilmişti. Yaşanan bu gelişme, PKK militanları ve örgüt sempatizanlarının Kerkük’teki varlığını göstermesi bakımından önem arz etmektedir.

Irak Türkmen Cephesi sözcüsü Muhammet Saman, İçişleri ve Savunma Bakanlığından Kerkük’e bağlı Dakuk ilçesindeki terör örgütü IŞİD varlığına karşı harekete geçmeleri yönünde talepte bulundu. Özellikle son dönemde artan IŞİD saldırılarına dikkat çeken Saman, ilçe halkından oluşan bir güvenlik gücünün kurulmasını ve federal polise bağlı güvenlik güçlerinin bölgede operasyon başlatması gerektiğini ifade etti.