Türkmen Gündemi: 25 Ekim-3 Kasım 2019

Siyaset
Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi Irak’ta yaşanan son gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Salihi açıklamalarında “Irak’ta mezhepçiliğe ve etnisiteye dayalı siyasi rejimin ayrımcılık yaratan politikalardan uzak, liyakata ve yasalara dayalı demokratik bir rejime geçmesinin zamanı gelmiştir” ifadelerine yer verdi. Salihi ayrıca Irak’ın günden güne kaosa sürüklendiğini ve Abdülmehdi’nin istifa etmesi gerektiğini belirtirken, Kürt güçlerin kaostan faydalanarak sınırlarını genişletme çabası içinde olduklarını, bunun Türkmenler için büyük bir tehdit olduğunu bildirdi. Öte yandan Irak Parlamentosu’nun Anayasayı Değiştirme Komisyonu’nun kurulmasını onayladığını hatırlatan Erşat Salihi, kendisinin de Türkmen milletvekili olarak bu komisyona seçildiğini duyurdu. Irak’taki protesto gösterileri sonrası eylemciler ile Türkmenlerin taleplerinin benzer olduğunu yineleyen Türkmen siyasiler, Irak’taki çözümün kalıcı olabilmesi için atılacak adımları desteklemektedir. Bu anlamda Erşat Salihi’nin söz konusu komisyonda görev almasını önemli bir gelişme olarak yorumlamak yanlış olmayacaktır.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Bağdat İl Başkanı Niyazi Mimaroğlu Irak’taki protesto gösterilerine ilişkin yaptığı açıklamada Türkmenlerin barışçıl protesto gösterilerini desteklediklerini belirtti. Mimaroğlu ayrıca özellikle Kerkük, Tuzhurmatu, Altunköprü gibi bölgelerin olası protesto gösterilerini sosyal, ekonomik ve siyasi yönden kaldıramayacağını, terör örgütlerinin olası protestoları istismar edebileceğini vurguladı. Nitekim ITC Başkanı ve Kerkük Miiletvekili Erşat Salihi de yaptığı açıklamalarda Türkmenlere protesto gösterilerine katılmamaları için çağrıda bulunduklarını belirtmiştir. Protestolara yönelik Türkmen siyasilerinin ortaya koyduğu bu tavır, Kerkük gibi Türkmen nüfusun yoğun yaşadığı vilayetlerdeki siyasi istikrarın ve güvenlik durumunun son derece kırılgan bir yapıda olmasından kaynaklanmaktadır.

Bağdat merkezli olmak üzere Irak’ın güney vilayetlerinde devam eden hükümet karşıtı protesto gösterilerine Kerkük’teki üniversite öğrencilerinden destek geldi. Kerkük Üniversitesi önünde gerçekleşen protesto gösterilerinde Bağdat ve diğer vilayetlerdeki eylemcilerin talepleri doğrultusunda sloganlar atıldı. Iraklı siyasetçilere yönelik ‘Hepsi hırsız’ sloganlarının atıldığı gösterilerin çevresinde güvenlik güçleri önlemlerini sıklaştırdı. Gösterilere bilhassa Kerkük Üniversitesi Teknik Enstitüsü öğrencileri ile Veterinerlik Fakültesi öğrencilerinin katılım sağladığı gözlemlendi.

Irak’taki protestolara ilişkin açıklamalarda bulunan Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, siyasi nedenlerden dolayı Kerkük ve çevre bölgelerinde Türkmenlerin sokağa çıkmaması için çağrı yaptığını vurgularken, yaptığı çağrının sebebini şu ifadelerle anlattı: “Üzülerek belirtmek isterim ki Kerkük’te çıkacak karışıklıktan yararlanmak isteyen çevreler var. Dolayısıyla güvenlik ve istikrarı tehlikeye atmamak adına Türkmenler olarak böyle bir karar aldık. Zaten halkımızın istek ve taleplerini yetkililere ulaştırıyoruz. Çıkacak karışıklığı savaşa çevirmek isteyen çevrelere fırsat vermemek için Türkmenlerin protesto gösterilerini düzenlemesini istemedik. Hep dediğimiz gibi yerel ve merkezi güçlerin Kerkük’te bir zafiyeti olmamalı. Kuzey Irak yönetiminin referandumu bahane ederek bir emri vaki ile Kerkük’ü kendine bağlamak için fırsat kolluyor. Bu gibi gerekçelerden dolayı Türkmenlerin protesto gösterilerinde bulunmalarına müsaade etmedik.”

Güvenlik
Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, Kerkük Ortak Operasyonlar Komutanı Saad Harbiye ile ITC Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Yapılan görüşmede Kerkük’ün güvenliğinin sağlandığı ve kentin istikrarı konusunda herhangi bir sorununu olmadığı mesajı verildi. Öte yandan görüşmede güvenlik güçlerinin güvenliği sağlamak amacıyla Kerkük’ün tüm bölgelerine dağılımının yapıldığı belirtildi. Özellikle protestoların başladığı 1 Ekim tarihinden itibaren yayılmaya başlayan protestoların Kerkük’e sıçrayacağı söylentisi halk arasında ciddi tedirginlik yaratmıştır. Halkın tedirginliğini yatıştırabilmek, kentin güvenliğinin sağlandığını gösterebilmek amacıyla hem güvenlik güçlerinden yetkililer hem de Türkmen siyasiler Kerkük sokaklarında vatandaşlar ile temaslarda bulunmuşlardır. Yetkililer, Bağdat merkezli olmak üzere Irak’ın güney vilayetlerinde devam eden eylemlerin Kerkük’te olası bir istikrarsızlık yaratmaması için her türlü tedbirin alındığı vurgulamışlardır.

Diyala Polis Müdürlüğü Sözcüsü Nihat Muhammed, Diyala Vilayet Meclisi yakınlarına iki havan topu atıldığını, 30 Ekim Çarşamba günü geçerli olacak şekilde Diyala Valiliği’nin sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini açıkladı. Muhammed ayrıca havan toplarının vilayet meclisine nereden ateşlendiğinin belirlenemediğini belirtti. Diyala vilayeti Irak’ta terör örgütü IŞİD tehdidinin en yoğun yaşandığı bölgeler arasında yer almaktadır. Her ne kadar 2017’deki operasyonlar neticesinde IŞİD toprak hakimiyetini kaybetmiş olsa da Kerkük, Diyala, Selahattin ve Musul gibi vilayetlerin bilhassa kırsal bölgelerinde hücre yapılanmaları vasıtasıyla varlıklarını korumaktadır.

Kerkük’e bağlı Musalla semtinde bulunan Irak Türkmen Cephesi Bürosu ve Musalla Kız Lisesi yakınlarında şüpheli bir pakette bomba tespit edildi. Bomba, ITC bürosunun korumaları tarafından güvenlik güçlerine ihbar edilmesinin ardından kontrollü olarak patlatıldı. Olay sonrası açıklamada bulunan ITC Musalla Büro Sorumlusu Celil Fettah, bombalı paketin açık bir alana konulduğunu ve sivillerin hedef alınmak istendiğini belirtti.

Kerkük Ortak Operasyonlar Komutanı Saad Harbiye yaptığı açıklamada Kerkük ve Altunköprü kasabası yolu üzerinde bulunan bölgede operasyon düzenlendiğini, düzenlenen operasyonda beş IŞİD’li teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.