Türkmen Gündemi: 27 Ocak-2 Şubat 2020

Siyaset
Kerkük Milletvekili ve Irak Parlamentosu Eğitim Komisyonu Üyesi Hatice Ali Türkmen, Kerkük Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan ve aralarında öğretmen kadrolarının da bulunduğu 2 bin 841 atamanın iptal edildiğini açıkladı. 12 Ocak’ta Kerkük’te gerçekleştirilen atamalara Türkmen siyasiler tepki gösterirken diğer yandan atamaların duyurulmasından birkaç gün sonra Kerküklü Türkmen halk Kerkük Eğitim Müdürlüğü binası önünde protesto gösterileri düzenlemiştir. Kerküklü Türkmen siyasiler ve halk, atamaların eşitlik ilkesi çerçevesinde gerçekleştirilmediğini, özellikle Kerküklü Araplara atamalarda öncelik verilerek Türkmenlerin geri plana atıldığını savunmuştur.

Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu Üyesi ve Selahattin İl Başkanı Heytem Haşim Muhtaroğlu, Haşdi Şaabi Türkmen Gücü Komando Alayı 16. Tugay Amiri Esat Çayırlı ve beraberindeki heyet ile Selahattin İl Başkanlığı’nda bir görüşme gerçekleştirdi. Ziyarette bulunan heyet içerisinde diğer 16. Tugay mensupları ve Haşdi Şaabi içerisindeki gruplardan Asaib Ehlül Hak’tan bazı yetkililer de yer aldı. Yapılan görüşmede Türkmen bölgelerindeki son gelişmelerin görüşüldüğü bildirildi.

Güvenlik
Terör örgütü IŞİD militanlarının Diyala’ya bağlı Karatepe bölgesinde yedi sivili kaçırdığı açıklandı. Kaçırılan yedi kişinin IŞİD militanlarının oluşturdukları sahte kontrol noktasında durdurularak kaçırıldığı, kaçırılanlardan Muhammed Semin'in (Türkmen) öldürülerek cansız bedeninin civardaki köylerden birinin girişine bırakıldığı belirtildi.

Irak Türkmen Cephesi Başkanı v Kerkük Milletvekili Erşat Salihi olay sonrası resmi sosyal medya hesabından açıklama yayınladı. Salihi açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “IŞİD, Karatepe’de 8 Türkmeni kaçırmış ve içlerinden bir kişiyi infaz etmiştir. IŞİD’ten en çok zararı gören Türkmenler, yine IŞİD’in hedefi hâline gelmiştir. Türkmen vatandaşlarımızın bu durumunu görmezden gelen medya, IŞİD liderini Türkmen diye adlandırmak gayesindedir.” Salihi, Kurdistan 24 kanalına yaptığı açıklamada ise saldırının, IŞİD militanlarının halen bölgede aktif olduğuna yönelik bir mesaj olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin Irak Büyükelçisi Fatih Yıldız da saldırı sonrası bir açıklama yayınlayarak “Karatepe’de masum Türkmen ve Arapları kaçıran ve birinin canına kıyanlar ile onların karanlık DEAŞ zihniyetine lanet olsun. Ailelerin sevdiklerine bir an önce kavuşmasını diliyorum. Aydınlık, karanlıkları bir gün mutlaka yenecektir” ifadelerini kullandı.

Peşmerge kuvvetlerinin güvenliği sağladığı bölge olan Selahattin’e bağlı Tuzhurmatu ve Kifri arasındaki yol üzerinde terör örgütü IŞİD militanları tarafından iki sivilin kaçırıldığı açıklandı. IŞİD militanlarının, sivilleri Karatepe’de olduğu gibi ‘sahte kontrol noktası’ kurarak kaçırdığı belirtildi.

Diyala vilayetinin Hanekin ilçesine bağlı 12 köyün, bölgede artan terör örgütü IŞİD tehdidi nedeniyle boşaltıldığı bildirildi. 2019 yılında artan terör saldırılarına maruz kalan Hanekin’deki köylerde yaşayan halkın önemli bir kısmı geçen yıl içerisinde yaşadıkları bölgeleri terk etmek zorunda kalmıştı. 2019’un sonları ve 2020’nin ilk aylarında devam eden IŞİD saldırıları, öngörülein gelecek dönemde bölgeyi terk edenlerin sayısının artabileceği yönünde olmuştur.

Irak Ortak Operasyonlar Komutanı Yardımcısı Abdülemir Yarallah bölgedeki son güvenlik durumunu yerinde incelemek için Kerkük’e bir ziyaret gerçekleştirdi. Yarallah, Kerkük Ortak Operasyonlar Komutanı Saad Harbiye ve Federal Polis 6. Tümen Komutanı Hafız el-Tai ile birlikte Kerkük’ün kuzeyinde; Erbil ve Süleymaniye sınırlarında konuşlu bulunan birlikleri ziyaret etti

Ekonomi & Sosyal Hayat
Kerkük Arkeoloji Müdürü Ayad Tarık, Kerkük Kayseri Çarşısı’nın restorasyonuna ilişkin son bilgileri paylaştı. Tarık, Kerkük Arkeoloji Müdürlüğü’nü ziyaret eden Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) yetkililerinin, çarşının restorasyonunun tamamlandığını ve 15 Şubat itibariyle işlemlerin tamamlanmış şekilde teslim edilebileceğini aktardıklarını belirtti.