Türkmen Gündemi: 3-10 Şubat 2020

Siyaset
Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani, tartışmalı bölgelerdeki IŞİD varlığına yönelik ‘France 24’ kanalına açıklamalarda bulundu. IŞİD’in bugün itibariyle, halifeliği ilan ettiği 2013 yılından daha fazla üyesinin bulunduğunu iddia eden Barzani, örgütün tartışmalı bölgelerdeki güvenlik boşluğundan faydalandığını ve IKBY ile merkezi hükümet arasındaki işbirliğinin tam olarak yeniden başlatılması gerektiğini savundu. Mesrur Barzani ayrıca Irak’taki ABD birliklerinin varlığını desteklediklerinin altını çizdi.

Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, Tevfik Allavi’nin Irak’ta hükümeti kurmakla görevlendirilmesinin ardından, söz konusu görevlendirmeyi ‘cesur bir adım’ olarak tanımladı. Salihi, açıklamasının geri kalanında şu ifadeleri kullandı: “Irak Cumhurbaşkanı’nın, Muhammed Allavi'ye yeni Başbakanlık teklifini sunması, Irak’ı bölünme, kaos ve iç savaştan kurtarmak için atılan cesur bir adımdır. Sayın Allavi siyasi sürecin kamu soyguncularını, keskin nişancılarını ve sabotajcılarını sorumlu tutma konusunda sağlam olmalıdır.”

Irak Su Kaynakları Bakanı Cemal el-Adili Kerkük’ü ziyaret ederek beraberindeki heyet il birlikte Kerkük’ün kuzeyinde yer alan Hasa Çay Barajı’nda incelemelerde bulundu. El-Adili’ye ziyareti esnasında Kerkük Su Kaynakları Dairesi Müdürü Zeki Kerim de eşlik etti.

Kerkük’teki son durum ile ilgili açıklamalarda bulunan el-Adili, Irak’taki barajların mevcut durumunun çok iyi olduğunu belirterek özellikle çiftçilerin bu yıl oldukça fazla buğday ve arpa ekiminde bulunduklarını vurguladı. Su Kaynakları Bakanlığı’nın en büyük sorunlarından birinin Baduş, Bahma ve Mekhul gibi tamamlanamayan barajlar olduğunu ifade eden el-Adili, söz konusu barajların inşasının tamamlanması için çalışmalarının olduğunu bildirdi.

Irak Parlamentosu’nda bulunan Türkmen milletvekilleri, Irak’ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Muhammed Tevfik Allavi ile bir görüşme gerçekleştirdi. Allavi ile gerçekleştirilen görüşmeye Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, Kerkük Milletvekilleri Ahmet Haydar ve Hatice Ali ile Musul Milletvekili Seyit Muhtar ve Selahattin Milletvekili Mehdi Taki katıldı. Görüşmede bilhassa Türkmenlere kabinede bir bakan verilmesi hususunun konuşulduğu belirtildi.

Güvenlik
Irak’ın Diyala vilayeine bağlı Hanekin ilçesinde gerçekleştirilen terör örgütü IŞİD saldırısında iki sivilin hayatını kaybettiği, ikisinin ise yaralandığı bildirildi. Diyala, Irak’ın kuzeyinde IŞİD militanlarının saldırılarını 2019’n başından bu yana en çok yoğunlaştırdığı vilayetlerin başında gelmektedir. Bilhassa Hemrin Dağları ve çevresinde bulunan hücre yapılanmalarını aktif olarak kullanan örgüt, Diyala’ya bağlı Hanekin, Beledruz, Mendeli, ve Karatepe gibi bölgelerde gerek Irak güvenlik güçlerine, gerekse de sivillere yönelik çok sayıda saldırı gerçekleştirmektedir.

Irak ordusuna bağlı bir asker, militanlarının düzenlediği saldırı sonucu hayatını kaybetti. Irak ordusu tarafından yapılan açıklamada bir askerin hayatını kaybettiği doğrulanırken, çıkan çatışmada 2 teröristin öldürüldüğü bildirildi.