Irak Gündemi: 28 Ocak-3 Şubat 2019

Siyaset
Başbakan Abdil Abdülmehdi, başbakanlık görevinde ilk 100 günü doldurdu. Mukteda Sadr tarafından dile getirilen ve diğer aktörlerin kabul ettiği 100 günlük sürede bazı reformlar yapılmasına rağmen beklentinin altında kaldığı söylenmektedir. 2019 bütçesinin parlamentodan geçmesi yeni hükümetin en büyük başarısı olarak nitelendirilebilir ancak İçişleri ve Savunma Bakanlarının henüz atanamamış olması hükümetin başarısızlığı olarak görülmektedir. Buna rağmen, hükümetten desteğini çeken bir siyasi kitle olmamıştır.

Güvenlik
Irak’taki ABD’li asker varlığı tartışılmaya devam etmektedir. ABD Savunma Bakanı Mike Pompeo yaklaşık 5 bin asker ve danışmanın Irak’ta görev yaptığını ve bu askeri varlığın geri geçilmesi ile ilgili planlarının olmadığını açıklamıştı. Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi ise 6 bin ABD’li askerin Irak’ta bulunduğunu bir yıl önce ise bu rakamın 7,7 bin olduğunu açıkladı. Parlamentoya tatile girmeden önce sunulan yasa tasarısında ülkedeki başta ABD askeri varlığı olmak üzere yabancı askerlerin ülkeden çıkarılması önerilmişti. Yasa tasarısı parlamentoda karara bağlanmamasına rağmen Mukteda Sadr önderliğindeki Sairun Koalisyonu ve İran’a yakın siyasi kitleler tarafından desteklendiği açıklanmıştır. ABD’li askerler hakkında süren tartışmaların yansımaları sahada görülmektedir. Musul’da devriye yapan ABD askerinin önü Haşdi Şaabi tarafından kesildi. Haşdi Şaabi yetkilisi Hacı Rezvan El-Azni, “Amerikalıların bu faaliyetini kasıtlı bir ihlal olarak görüyoruz. Bu da Haşdi Şabi güçlerinin, Amerikalıların hareketliliğine düşman olmasına yol açmıştır. Yolları kapatarak Musul'a girmelerini engelledik ve doğrudan uyardık” dedi. Siyasette artan gerilim sahayı etkilediği gibi sahada yaşanan gerilimlerin ise siyaseti etkilemesi beklenmektedir.

Ekonomi
Irak Petrol Bakanlığı, Basra’daki Mecnun petrol sahasındaki üretimi 2019 yılı sonunda günlük 290 bin varile, 2021 yılında ise 450 bin varile çıkarmak istediğini açıkladı. Basra Petrol Şirketi sahada 40 yeni kuyunun açılacağını açıkladı. Kuyuların açılması için ihale 2018 sonunda sonuçlanarak Alman Schlumberger Şirketi kazanmıştır. Irak 2019 bütçesi yüzde 89 oranla petrol gelirlerine dayanmaktadır. Irak bütçesindeki petrol dışı gelirler yüzde 11’le sınırlı kalmaktadır. Irak hükümeti gelirleri çeşitlendirmek istese de kamu ve özel sektör için petrol yatırımları daha kabul edilebilir bulunmaktadır.

Sosyal Hayat
Yezidi lideri Tahsin Beg 86 yaşında hayatını kaybetti. Yakınları Tahsin Beg’in cenazesinin Yezidilerin kutsal kabul ettiği Laleş’e veya doğduğu yer olan Musul’un Şeyhan ilçesine defnedileceğini açıkladı. Irak’taki ayrışmalardan Yezidiler de etkilenmiş ve terör örgütü PKK hakkında farklı tutumlar sergilenmiştir. Tahsin Beg, Sincar’da PKK varlığı istemediğini açıklamıştır.