Ortadoğu Analiz Temmuz / Cilt:14 / Sayı:127

Değerli okuyucular,

Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki temel meseleleri ve güncel gelişmeleri ayda bir kapsamlı analizler ile ilginize sunduğumuz Ortadoğu Analiz’in 127. sayısıyla karşınızda olmaktan memnuniyet duymaktayız. Bu sayıda spor diplomasisinin Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde nasıl karşılık bulduğuna ilişkin genel değerlendirmeleri dikkatinize sunmaktayız. Buradan hareketle Katar’ın spor diplomasisiyle ülke markalama stratejisi ve Afrika Uluslar Kupası üzerinden spor diplomasisinin Afrika halklarında yarattığı birleştirici etki ele alınmıştır. Ek olarak, 11-12 Temmuz 2023 tarihlerinde Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta düzenlenen NATO Liderler Zirvesi ve bu doğrultuda Türk dış politikasının dinamiklerine ilişkin bir çalışma da yer almaktadır.

Kapak konusunun yanı sıra bu sayımızda hedefini Rusya ve Çin gibi küresel aktörlerle rekabet olarak belirleyen Joe Biden yönetiminin son dönemdeki Birleşik Arap Emirlikleri ile ilişkileri kaleme alınmıştır. Ayrıca Çin’in Körfez bölgesine artan ilgisi ve bu kapsamda Suudi Arabistan ile ilişkileri de irdelenmiştir. Şubat 2022’den beri devam eden Rusya- Ukrayna savaşına yönelik Rusya’ya uygulanan yaptırımlar karşısında Rusya’nın stratejileri ve taraflar arasında Afrika devletlerinin barış inisiyatifine ilişkin analizler de dergimizde yer almaktadır. Öte yandan Lübnan’da cumhurbaşkanlığı seçimi yarışında yeni adaylar ve farklı dengeler ele alınırken, Libya’da kaçakçılık ile mücadele ve zaviye operasyonlarına ilişkin bir çalışma da bulunmaktadır.

Gelenek olduğu üzere bu sayımızda da haziran ayı içerisindeki önemli olaylara ilişkin kronoloji, kapak konusuyla ilişkili önemli bir figürün incelenmesi ve bölgedeki meselelere ilişkin önde gelen uzmanlarla yapılan mülakat bulunmaktadır. Röportaj kısmında Suudi Arabistanlı araştırmacı ve gazeteci olan Dr. Najah el-Otaibi’nin kapak konumuz ile alakalı analizlerinden faydalanabilirsiniz. Biyografi/Tema kısmında ise tüm zamanların en büyük Afrikalı futbolcularından biri olan ve sözleriyle ikiye bölünen Fil Dişi Sahilleri’nde gerilimi azaltan Didier Yves Drogba Tébily’ın hayatı, kariyeri ve bu süreçteki ilgi çekici detaylara ilişkin önemli bilgileri okuyabilirsiniz.

Keyifli okumalar dileğiyle…