Türkmen Gündemi: 20-27 Ocak 2020

Siyaset
Geçtiğimiz aylarda yüzde 95’inin tamamlandığı, yakın zamanda hizmete açılmasının planlandığı belirtilen Kerkük Havaalanı’nı Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi ile Kerkük Valisi Rakan Said el-Cuburi birlikte ziyaret etti. Kerkük Türkmen Cephesi Başkan Yardımcısı Hasan Turan, Kerkük Milletvekilleri Hatice Ali ve Ahmet Haydar’ın da katıldığı ziyarette havaalanının son durumu ile ilgili yetkililerden bilgiler alındı.

Ziyaret esnasında açıklamalarda bulunan Erşat Salihi, Kerkük petrolünün Ürdün’e ihraç edilmesine değinerek, Kerkük’ten her gün Ürdün’e 10 bin varil petrolün normalden çok daha ucuz bir fiyata ihraç edildiğini belirtti. Kerkük’ün bundan hiçbir fayda görmediğini söyleyen Salihi, hükümete seslenerek Kerkük’ün Ürdün ile yapılan söz konusu petrol ticaretinden çıkarının ne olduğunu sordu.

Irak’taki güncel gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulunan Irak Türkmen İslam Birliği Genel Sekreteri Casim Muhammed Cafer Bayatlı, tartışmalı bölgelerde Irak hükümetinin otoritesinin olmadığını ifade etti. Merkezi hükümetin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile bir takım siyasi ve ekonomik yükümlülükler içeren anlaşmalar imzaladığını belirten Bayatlı, söz konusu yükümlülüklerin tartışmalı bölgelerde yaşayan halkı zarara uğratacağını vurguladı. ABD güçlerinin Irak’tan çıkarılmasına yönelik Irak Parlamentosu’nda alınan karara da değinen Bayatlı, bu kararın ABD’nin Irak’taki çıkarlarını temsil eden Kürtleri Irak’ın kuzeyinde yeniden bir ‘devlet kurmaya’ itebileceğini bildirdi.

Güvenlik
Irak Güvenlik Güçleri, Kerkük’e bağlı Havice ilçesinde terör örgütü IŞİD’e ait olduğu belirtilen bir mayın deposu ele geçirdi. Federal polis güçleri tarafından yapılan açıklamada 518 adet mayının ele geçirildiği belirtilirken, deponun IŞİD’e yönelik istihbaratın değerlendirilerek tespit edildiği bildirildi.

Ekonomi & Sosyal Hayat
Irak Petrol Bakanlığı Sözcüsü Asım Cihad, British Petroleum (BP) şirketinin saha geliştirme çalışmalarının beklentilerin altında kaldığını belirterek, Bakanlık ile olan saha çalışma ve geliştirme sözleşmesinin yenilenmediğini söyledi. Çalışma sonuçlarının BP'nin faaliyetlerini genişletmesi için teşvik edici olmadığını belirten Cihad, iki taraf arasındaki sözleşmenin bu nedenle yenilenmediğini aktardı.

Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, Elazığ’da gerçekleşen depreme ilişkin bir başsağlığı mesajı paylaştı. “Türkiye’de yaşanan deprem bizi derinden üzmüştür. Türk hükümetine ve halkına yanlarına olduklarını belirtmek isteriz” ifadelerini kullanan Salihi ayrıca Türkmen Doktorlar Derneği ve Türkmen Doktorlar Birliği’nden doktorların deprem bölgesine gitmeye hazır olduklarını açıkladı.