Körfez Gündemi: 17-23 Haziran 2019

Körfez Ülkeleri Genel
Hürmüz Boğazı ve çevresinde gelişmeler artarak devam ediyor. 13 Haziran’da meydana gelen tanker saldırılarında zarar gören Japon tankeri The Kokuka Courageous saldırıların ardından BAE’nin Füceyre Emirliği’ndeki Kalba limanına giriş yaptı. Norveç tankeri The Front Altair ise Khorfakkan limanına demirledi ve tankerin mürettebatı da İran’dan Dubai’ye geçiş yaptı. Tankerler BAE’de yükleri boşaltılmadan önce incelemeye tabii tutulacak. Saldırılardan sonra bölgede Royal Saudi Air Force ve ABD’nin F-15 savaş uçakları Körfez üzerinde uçuşlar gerçekleştirdi. İngiliz Dışişleri Bakanı da konuyla ilgili olarak saldırıların İran tarafından yapıldığına inandıklarını belirtti. Söz konusu tanker saldırılarına yönelik soruşturmanın hangi ülkeler tarafından yürütüleceği henüz netleşmedi. 12 Mayıs günü BAE’nin Füceyre Emirliği açıklarında meydana gelen tanker saldırıları sonucunda BAE, ABD, Norveç ve Fransa tarafından yürütülen soruşturma sonucunda BAE, saldırıların arkasında bir devletin olmasının ve deniz mayınlarının kullanıldığının kuvvetle muhtemel olduğunu belirtmişti. Gerginliğin arttığı bölgeye ABD tarafından daha önce gönderilmesi kararlaştırılan 1500 askere ek olarak 1000 asker daha gönderilmesi kararlaştırıldı.

Körfezde artan gerginlikler, büyük hava yolu şirketlerinin rotalarını da etkiledi. British Airways, Air France, Lufthansa ve diğer bir çok hava yolu şirketi Hürmüz Boğazı üzerinde uçmayacaklarını bildirdiler.

Suudi Arabistan
Art arda gelen tanker saldırılarının faili olarak İran’ı sorumlu tutan Suudi Arabistan, tehditlerle mücadele etmekte tereddüt edilmeyeceğini vurguladı. Tanker saldırılarının yanında, Husi milisleri daha önce saldırı düzenledikleri Abha Havalimanına tekrar saldırı düzenlediklerini açıkladılar. Husiler saldırılarda Suudi Arabistan’ın güney sınırını hedef almaya devam ediyorlar.

Yemen – Birleşik Arap Emirlikleri
BAE Devlet Fonu (sovereign wealth fund), Dubai merkezli telekomünikasyon firması Du Holding’in bir miktar hissesini Mamoura Diversified Global Holding’den 630 milyon dolar karşılığında satın aldı. Mamoura Holding, daha önceden Abu Dabi hükümetinin yönettiği bir fon olarak bilinmekteydi.

Yemen 4. Tugayı’nın Komutanı Mehran Al-Qubati, Aden’de BAE’ye bağlı askeri kuvvetlerin Yemen Cumhurbaşkanı Abd Rabbuh Mansur Hadi’ye karşı bir askeri darbe hazırlığı içerisinde olduklarını söyledi. Ayrıca Tugay Komutanı, konuyla ilgili olarak Yemen İçişleri Bakanı’nın olası bir BAE destekli girişim karşısında durabilmek için resmi askeri güçlerin hazırlık içerisinde olduğunu vurguladı.

Yemen Hükümeti’nden bir bakan olan Abdelghani Jamil, BAE’nin Sokotra’daki varlığını “işgal” olarak niteledi ve söz konusu varlığın hukuki bir zemine dayanmadığını belirtti. Bakan açıklamalarını BAE destekli Security Belt güçleri ile Yemen sahil güvenliği arasında yaşanan çatışmalar sonrasında yaptı. Security Belt güçleri Sokotra’nın limanını ele geçirmiş olsalar da, adaya gönderilen takviye kuvvetlerin müdahalesi ile birlikte buradan çıkarıldılar. Bakan adada Husi milislerinin ya da DAEŞ teröristlerinin bulunmadığını hatırlatarak, BAE’nin adadaki varlığını eleştirdi.

Kuveyt
Körfez’de gerilimin arttığı günlerde, Kuveyt Emiri Bağdat’ı ziyaret etti. Ziyaret kapsamında Kuveyt Emiri Sabah el-Ahmet el-Sabah, Irak Cumhurbaşkanı Berham Saleh ile görüştü. Kuveyt Emiri 1990 yılından bu yana Bağdat’ı ziyaret etmiyordu. OPEC üyesi iki ülke liderlerinin görüşmesinde Hürmüz Boğazı’nın güvenliği konu edilirken, Kuveyt tanker saldırılarının uluslararası barış ve güvenliği tehdit ettiğini bildirdi ve taraflardan herhangi birini suçlamaktan kaçındı.

Katar
Katar Emiri Tamim bin Hamad el-Sani, Pakistan Başbakanı Imran Han ile görüşme gerçekleştirdi. Ekonomik konuların öne çıktığı görüşmelerde, Katar’ın Pakistan’a 22 milyar dolarlık yatırım yapacağı Pakistan başbakanlık yetkilileri tarafından açıklandı