Körfez Gündemi: 19-25 Kasım 2018

Körfez Ülkeleri Genel
Petrol fiyatları 2018 yılı içerisindeki en düşük seviyeleri gördü. Brent petrolün varil değeri bugünlerde 60.29 dolar seviyelerinde seyrediyor. OPEC’in 6 Aralık tarihinde yapılması planlanan toplantısından da petrol ihraç eden ülkelerin üretimde kısıntıya gitmeleri bekleniyor.


Suudi Arabistan
Kaşıkçı Olayı ile ilgili olarak Donald Trump tarafından yapılan yazılı açıklamada, ABD’nin Suudi Arabistan’ın yanında yer almaya devam edeceği, Suudi Arabistan ve ABD’nin halihazırda 450 milyar dolar değerinde silah anlaşmalarının olduğu, Suudi Arabistan’a karşı takınılacak bir tavrın Amerikan firmaları Boeing, Lockheed Martin ve Raytheon’un işlerini sekteye uğratacağı vurgulandı.

ABD’nin İran’a petrol ambargosu yaptırımlarını 5 Kasım itibariyle yürürlüğe koymasından sonra, Suudi Arabistan’ın günlük petrol üretimi 11 milyon varile kadar yükseldi. Fakat petrol fiyatlarının dengelenmesi için Aralık ayında yapılacak OPEC toplantısından da petrol üretiminde kısıntıya gidilmesi bekleniyor.


BAE
BAE Ekonomi Bakanlığı yetkilileri, BAE’nin İran’a uygulanan yaptırımlara tamamen uyduğunu belirtti. Bu sebepten, BAE-İran ticari ilişkilerinde İran’a uygulanan yaptırımlardan dolayı bir azalmanın beklendiği belirtildi. BAE-İran arası ticaret hacmi 2013’deki 20 milyar dolar değerinden, 2017 yılında 17 milyar dolar seviyesine geriledi. BAE içerisinde İran ile en yoğun ticari ilişkilere sahip olan Emirlik ise Dubai.

BAE ve Ürdün, girişimcileri desteklemek için 100 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı. Ürdün ekonomisinin kalkınması için girişimcilere destek adı altında imzalanan anlaşma kapsamında 22 bin projenin finanse edilmesi ve Ürdün genelinde 5 yıl içerisinde 28 bin kişilik istihdam olanağı yaratılması planlanıyor.

Çarşamba günü, BAE’de tutuklu bulunan İngiliz doktora öğrencisi Matthew Hedges İngiltere lehine casusluk suçlamaları sebebiyle müebbet hapse mahkum edildi. BAE mahkemesinin beş dakikadan az süren bir duruşma sonrasında verdiği kararın BAE-İngiltere ilişkilerini olumsuz etkileyeceği düşünülüyor. İngiliz Başbakanı Theresa May ve Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt’da alınan bu karara karşı tepkilerini belirttiler. Bunun üzerine, Cuma günü BAE yetkilileri Matthew Hedges konusunda eğer yasal bir talep kendilerine iletilirse af durumunu değerlendirebileceklerini bildirdiler. BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid ile bir görüşme gerçekleştiren İngiliz Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, bin Zayid’in sorunun çözülmesi için çalıştığını belirtti.


Katar
Katar Emiri Temim bin Hamid Al-Sani 26 Kasım Pazartesi günü Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite Dördüncü Toplantısı’na Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte başkanlık etmek için Türkiye’ye gelecek.

Katar Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı, ekonomik ambargodan sonra Katar’da 21 bin şirketin kurulduğunu belirtti. Ayrıca ambargo döneminde ülkede özellikle özel sektörün ekonomiye katkıda bulunduğu belirtildi.

Kuveyt Dışişleri Bakanı Yardımcısı Khaled al-Jarallah pazartesi günü yaptığı açıklamada, Katar’ın Aralık ayında toplanması planlanan Körfez İşbirliği Konseyi zirvesine katılmasının beklendiğini belirtti. Katar’ın toplantıya hangi seviyede temsil edileceği şuan için bilinmiyor.


Bahreyn

24 Kasım’da Bahreyn’de genel ve belediye seçimleri düzenleniyor. Yaklaşık 1.5 milyon nüfusu olan ada krallığında, 365 bin kadar seçmen kitlesinin oy kullanması bekleniyor.

Bahreyn ve Çin arasında ekonomik ilişkiler artarak devam ediyor. Hafta içerisinde Bahreyn ve Çin arasında e-ticaret, lojistik, ulaşım, finansal servisler ve turizm konusunda işbirliğini geliştirmek üzere bir çok ikili anlaşma imzalandı.


Kuveyt
Kuveyt bir süredir ülkesindeki yabancıların sayısını nüfusunun %25’i kadar olan bir seviyeye çekmeye çalışıyor. 7 yıllık bir süre içerisinde Kuveyt’teki yabancıların sayısında 1.5 milyon kişilik bir azaltmaya gidilmesi bekleniyor. Bu azaltma kamuda ve özel sektörde daha fazla Kuveyt vatandaşına istihdam imkanı sağlamak ile de ilgili. Tasarı ile her yıl kamuda çalışan yabancıların %10’unun ve özel sektörde çalışan yabancıların %5’inin yerine Kuveyt vatandaşlarının istihdam edilmesi planlanıyor.


Yemen
Yemen hükümeti ülkedeki çatışma ortamını sonlandırmak için İsveç’te BM nezdinde düzenlenmesi planlanan istişare toplantılarına katılım sağlanacağını açıkladı. Yemen hükümeti toplantıya BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths tarafından çağrılmıştı. Toplantı konusunda Yemen hükümetinin en önemli isteği Husilerin de toplantıda temsil edilmeleridir. Eylül ayında yine BM tarafından düzenlenen toplantılara Husiler katılmamış, bu sebepten Yemen’de siyasi çözüm ile ilgili ilerleme kaydedilememişti. Martin Griffiths ayrıca, Husi liderleri ile de bir görüşme gerçekleştirerek siyasi çözüme giden yolda toplantının öneminin altını çizdi.


Umman
Umman’ın bazı bölgelerinde, ülkede geçici olarak bulunan yabancıların emlak ve arsa satın alımı yasaklandı. Buna ek olarak, adalarda, saraylara veya askeri yerleşkelere bağlı bölgelerde arsa satın alımı da yasaklandı