Körfez Gündemi: 25-31 Mart 2019

Suudi Arabistan
ABD Enerji Bakanı Rick Perry’nin özel şirketlere Suudi Arabistan’a nükleer güç teknolojisinin satılması ve bu konuda gerekli yardımların yapılması için 6 gizli onay verdiği açıklandı. Trump yönetiminin, ileri tarihlerde 2 nükleer güç santrali açma niyetinde olan Suudi Arabistan’a nükleer güç teknolojisini satmak istediği uzun zamandır biliniyor. ABD yanında, Güney Kore ve Rusya da Suudi Arabistan ile bu konuda anlaşmaya çalışıyor. Suudi Arabistan’ın nükleer güç teknolojisi transferi için kiminle anlaşma yaptığını bu yıl içerisinde açıklaması bekleniyor. Senatörlerin ve temsilcilerin çoğu, Suudi Arabistan’a nükleer güç teknolojisi satılmasının ileride Ortadoğu’da bir nükleer silahlanma yarışına sebep olacağı görüşünde. Veliaht Prens Muhammed bin Selman geçen yıl yaptığı açıklamada, rakip İran’ın nükleer silaha sahip olması durumunda, Suudi Arabistan da aynı yola başvuracağını söylemişti.

Almanya, Kaşıkçı Cinayeti sonrasında Suudi Arabistan’a silah satışını 6 aylık bir süre için durdurmuştu. Süreyi daha önce mart ayı sonuna kadar uzatan Almanya, mart ayı sonunda yasağı 6 ay daha uzatma kararı aldı. Almanya’nın bu hamlesine daha önce olduğu gibi İngiltere ve Fransa’dan tepki var. Fransa’nın Almanya Büyükelçisi Anne Marie Descotes, Almanya’nın silah ihracatı politikasının ikili savunma projelerini de etkilediğini belirtti.

Suudi Arabistan’ın petrol şirketi ARAMCO’nun, ülkenin petrokimya şirketi SABIC’in %70’ini satın almak için anlaştığı belirtiliyor. Bu satın alma işleminin ödemesinin varlık fonundan yapılması bekleniyor.

Birleşik Arap Emirlikleri
Çarşamba günü yetkililerin yaptığı açıklamaya göre 2018 yılında Dubai ekonomisi yüzde 1,94 oranında büyüdü. Bu oran 2009 borç krizinden sonra Dubai’nin tecrübe ettiği en düşük oran oldu. Dubai ekonomisinin 2017 yılı büyüme oranı ise yüzde 3,7 idi. Bu sebepten, Dubai’deki emlak fiyatları 2014 yılındaki en yüksek seviyeden sonra %25 düşüş gösterdi. Bu durum, 2009 yılında yine düşük emlak fiyatları sebebiyle petrol zengini Abu Dabi’den 20 milyar dolarlık kurtarma paketine ihtiyaç duyan Dubai ekonomisindeki kamu şirketlerinin dolar bazında borca girmelerine sebep oluyor. Analistler, 2020 yılında düzenlenecek olan World Expo forumunu Dubai ekonomisi için bir fırsat olarak görüyorlar. World Expo forumundan 38 milyar dolar civarında gelir elde edilmesi bekleniyor. Fakat, 2020’ yılına kadar beklenmeden, Dubai’ye yine Abu Dabi tarafından bir kurtarma paketi sağlanabileceği görüşleri söyleniyor.

Katar
Katar Şura Konseyi sözcüsü Ahmed bin Abdullah el-Mahmut, Körfez krizinin başlamasından bu yana ilk defa, on ikincisi düzenlenen KİK yasama konseyleri başkanları olağan toplantısına katılmak üzere Suudi Arabistan’da bulunuyor.

Yemen
İngiltere’de muhalefet partileri liderleri, hükümetin Suudi Arabistan’a silah ihracatını durdurmasını talep etti. Muhalefet partilerinin bu isteğinin nedeni ise Suudi Arabistan’ın Yemen iç savaşındaki rolü.

Kuveyt
Kuveyt’te sahte şirketlerin sponsor olduğu 10 bin kadar yabancı işçinin Kuveyt’ten sınır dışı edilmemelerine karar verildi.

Umman
Umman Petrol ve Doğalgaz Bakanlığı yetkilileri, Umman’ın doğalgaz ihraç edebilmek için yeni ortak aramadığını, mevcut ortaklara ihracatın devam edeceğini bildirdi. Yeni ortakların ancak çok dikkatli araştırmalar sonucunda listeye eklenebileceği de belirtildi. Umman, günlük 125 milyon metreküp doğalgaz üretiyor.

Bahreyn
Bahreyn’in sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) terminali mayıs ayı itibariyle işler hale gelecek. Bahreyn’in bu terminali kullanarak ilk önce BAE’nin ADNOC şirketinden LNG temin edeceği bildirildi. Ayrıca Bahreyn’in BAE’nin Fuceyre limanında bulunan LNG deposunun da mayıs ayında Hidd terminaline getirilmesi bekleniyor. Bahreyn, şu an itibariyle 25’ten fazla ülke LNG ithal etmek için anlaşmış bulunuyor